Панкреатит - захворювання підшлункової залози запального характеру. Залежно від клінічної картини виділяють гострий і хронічний панкреатит. Ці дві форми панкреатиту розрізняються як по механізму виникнення, етіології панкреатиту, так і по вибору основної терапії і прогнозам одужання. При перших ознаках захворювання, узд підшлункової залози допоможе розпочати процес лікування.

Панкреатит - запальний процес, при якому вражаються тканини підшлункової залози, органу внутри- і внешнесекреторной функції. Сама підшлункова залоза розташовується за шлунком, в зачеревній області, примикаючи до дванадцятипалої кишки. Назву «підшлункова» залоза дістала із-за прихильності ближче до спини, таким чином, при обстеженні лежачи вона знаходиться «під шлунком».

Основне призначення цього органу – вироблення панкреатичного соку з ферментами і бікарбонатами, що беруть участь в процесі травлення організму. При очікуванні їжі і при надходженні її в шлунок ферменти і соки починають транспортуватися з підшлункової залози через з'єднувальний проток в тонку кишку, забезпечуючи процес ферментної обробки харчових речовин, беручи участь у метаболізмі, сприяючи всмоктуванню поживних речовин через стінки тонкого кишечника. Панкреатична рідина нейтралізує кисле середовище шлункового соку безпосередньо в кишечнику, де травні ферменти активізуються і починають виконувати свої функції розщеплення і переробці речовин.

Причини панкреатиту – в порушення відтоку панкреатичного (травного соку з підшлункової залози в область дванадцятипалої кишки. Затримуючись всередині залози при частковому або повному перекритті проток, а також при закидах всередину проток вмісту кишечника, ферменти активізуються раніше часу і починають переробляти, перетравлювати навколишні тканини. Виникає при запаленні підшлункової залози затримка соку і ферментів руйнівно впливає на тканини підшлункової залози в першу чергу, однак при тривалому впливі негативний вплив скупчуються ферментів підшлункової залози і панкреатичного соку поширюється також на прилеглі тканини, органи, кровоносні судини. Руйнуються клітини посилюють активність травних ферментів, залучаючи до травматичний процес все більш широку область. У важких випадках, що супроводжуються некрозом підшлункової залози, панкреатит може стати причиною летального результату.