Група «Семена та плоди масличних рослин» - галузь сільського господарства, яка грає важливу роль у світовій економіці. Специфіка даного ринку полягає у високій ступені взаємозамінності продукції, складної структури, величезної залежності від стану інших сільськогосподарських та продовольчих ринків - зернового, м'ясного, ринку тваринних жирів.
В комплексі семян та плодів маслинних рослин, сім'ї складають близько 30% загальної світової торгівлі, тоді як частка двох продуктів із подальшою обробкою, масла та харчові продукти складають 55% і 15% відповідно. Вісім плодів маслинних рослин та відповідних масел і готових продуктів складають більше 90% світової торгівлі. Соя і готові продукти з неї домінують у світовій торгівлі, тоді як пальмовий масло та соєве масло є найбільш важливими рослинними маслами.
Наша компанія ТОВ Агрозернохолдинг agrozernoholding.com пропонує придбати олійні культури, їх продукти переробки, масла, корма для тваринництва і птахівництва. Ми виконуємо свою роботу на високому професійному рівні і є лидером в Україні. Ознайомитися з більш детальною інформацією, переглянути каталог товарів і здійснити покупки ви можете на нашому офіційному сайті.
За останні два десятиріччя, торгівля плодами масляних культур та готових виробів випробували значні темпи росту, через швидке економічне зростання в багатьох регіонах. Середнегодовий темп росту від 4% і вище в області торгівлі семенами та плодами масових рослин. Велика частина збільшення у великій торгівлі йшла від імпорту. Однак на даний момент світова економіка направляє свої зусилля на відновлення показників до попереднього рівня.
Глобальна торгівля семенами та плодами масличних рослин продовжує рости. Сучасний етап розвитку світового ринку продукції маслового комплексу характеризується посиленням впливу фактора науково-технічного прогресу на ринкову середовище. Вирощування масличних культур стало провідним напрямком впровадження біотехнологій у сільському господарстві, що дозволило досягти стійкості рослин до в'язнів, хвороб і впливу гербіцидів, дало можливість отримати масляні сировину з заданими властивостями. Крім цього, розробляються і впроваджуються технології, що дозволяють диверсифікувати масляну продукцію, підвищувати її якість.