Пошук роботи повинен здійснюватися по різноманітних каналах (на сайті вакансій, знайомі, особисті звернення до компанії тощо). Пам'ятайте, ряд вакансій ніколи не рекламуються, але це не означає, що людина не може на них претендувати. Варто скласти список ресурсів з працевлаштування:
· інтернет-сайти,
· агентства з працевлаштування,
· коло знайомих, здатних вам допомогти в цьому,
· список компаній, де б ви хотіли працювати.
Шукач роботи має правильно скласти резюме, використовуючи шаблон. Не завадить написати вступний текст звернення-супровідний лист, його можуть зажадати в великих компаніях.
Перед співбесідою збирають інформацію про компанію. Який вид діяльності є головним, займається продажами чи пропонують послуги населенню. Які перспективи компанії і галузі? Якщо не можна отримати інформацію з відкритих джерел (ЗМІ), задайте ці питання при співбесіді.
Підготуйте заздалегідь пакет необхідних на співбесіді документів. Зазвичай це паспорт, водійські документи, трудова книжка або трудові договори з колишніх місць роботи.
Довгоочікувана співбесіда
1. Простежте, щоб дихання було свіжим. Жувальні гумки на інтерв'ю неприпустимі.
2. Якщо вас не зустрів секретар, постукайте в двері, перш ніж увійти.
3. Намагайтеся запам'ятовувати імена співрозмовників.
4. Уникайте тем: особистих, сімейних, про фінансові проблеми, про політику, релігію, секс, критики свого попереднього начальника, колег.
5. Не перебивайте співрозмовника. На інтерв'ю повинен лідирувати інтерв'юер, що не придушуйте його своїми знаннями.
6. Під час обговорення оплати праці дізнайтеся, чи буде вона «білої». Включить вона все податки або їх ще будуть віднімати з цієї суми?
7. Після закінчення співбесіди подякуйте за приділену час.
Прийоми інтерв'юера
Стилі інтерв'ю залежать від характеру майбутньої роботи. Є види діяльності, де легко перевірити професійні навички, наприклад, програмування, переклади, поліграфія, копірайтинг тощо.
Але в багатьох випадках неможливо за допомогою інтерв'ю визначити ступінь загального знання предмета, тому кадрові працівники часто вдаються до хитрощів, щоб з'ясувати хоча б ваші індивідуальні якості: наскільки ви комунікабельні, впишетеся в команду, чи адекватно усвідомлюєте результати своєї діяльності на розвиток бізнесу, наскільки самокритична ви людина, які уподобання у шукача роботи та інше.