З лютого 2022 року в Україні виросла ціна будівельних матеріалів,у тому числі й покрівельних. Причиною цього стала збройна агресія росії проти України, що запустила негативні процеси, які вплинули на подорожчання. У цій статті ми перерахуємо конкретні фактори, що вплинули на вартість трьох категорій покрівельних матеріалів — металочерепиці, профнастилу та фальцевої покрівлі. Справа в тому, що вони виготовляються з однієї сировини — рулонної сталі. І проблеми, які виникли з цим матеріалом, вплинули на кінцеві продукти для покрівлі.
Ціна на металочерепицю виросла +40%
На початок лютого 2022 року заводи-виробники металочерепиці мали на своїх складах мінімум рулонної сталі. Причина цього — сезонність матеріалу. Металочерепиця використовується переважно влітку і восени. До зими попит спадає, і заводи не закуповують більше рулонної сталі. Замість цього Україна укладає договори з постачальниками сировини — Китаєм, Південною Кореєю та Індією, з матеріалів яких виготовляється 60% усієї металочерепиці. Постачальники контрактуються в листопаді, і в цьому ж місяці Україна платить за куплену рулонну сталь. На початку кожного наступного року сировина доставляється в українські порти морем.
Так планувалося й у 2022 році, але росія почала повномасштабну війну в Україні. Кораблі з рулонною сталлю, які прямували до портів, у тому числі й до Одеси, зупинилися. Виникла затримка в часі, почалися пошуки перевалочного пункта. Такий знайшовся в Туреччині. Рулонну сталь перевантажили на автомобілі і повезли дорогами. Через це доставка подорожчала, бо логістична структура порушилася. Додатково в Україні виросла вартість пального.
В результаті станом на серпень 2022 року ціна на металочерепицю підвищилась на 40% і навіть трохи більше. Якщо порівняти вартість із 2020 роком, вона злетіла вгору втричі.
Зросла ціна на профнастил
Причини, які призвели до подорожчання профнастилу, ті ж самі, що й у металочерепиці: утруднена доставка, подорожчання пального, дефіцит рулонної сталі (бо порушилася звична логістична структура). Як свідчить статистика завода “Модуль”, попит на профнастил для покрівлі зменшився у три рази. Ринок покрівельних матеріалів тримається завдяки тому, що жителі деокупованих територій повертаються до своїх садиб і ремонтують покрівлі. Люди розуміють, що зима 2023 року прийде швидко, а пережити холод без цілого будинку неможливо.
Станом на серпень 2022 року ціна на профнастил зросла на 37%. На вартість покрівельного матеріалу значно вплинув курс валют. Долар і євро стосовно гривні ростуть з місяця в місяць. Через це профнастил дорожчає. Зупинити ріст ціни може тільки стабілізація валютного курсу і укріплення гривні.
Фальцева покрівля теж піднялась в ціні
Подорожчання не оминуло й фальцеву покрівлю. Як металочерепиця та профнастил, фальцева покрівля теж виготовляється з рулонної сталі. Відповідно причинами підвищення вартості фальцевої покрівлі стали:
- подорожчання доставки (через руйнування виробленої роками логістичної структури, підвищення вартості пального);
- падіння гривні відносно долара і євро;
- глобального дефіциту рулонної сталі, який тягнеться ще з 2020 року.
Що можна прогнозувати? Надалі очікуємо подорожчання покрівельних матеріалів. Якщо місяць за місяцем долар і євро ростимуть відносно гривні, то ціна на металочерепицю, профнастил та фальцеву покрівлю буде рости. Коли валютний ринок стабілізується, то й вартість покрівельних матеріалів не буде рости.